Propolis jest bardzo cenną naturalną substancją leczniczą o szerokim, a przy tym silnym działaniu. Trzeba mieć na uwadze, że może powodować uczulenia. Dotyczy to szczególnie osób z alergią na inne produkty pszczele.
Dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy rozprowadzić propolis na zgięciu łokcia i obserwować reakcję organizmu. Jeśli wystąpi zaczerwienienie, opuchlizna lub świąd skóry, nie należy stosować środków na bazie propolisu.
W przypadku przyjmowania leków stałych warto skonsultować się z lekarzem i przeanalizować możliwość jednoczesnego stosowania leku i propolisu.
Najbardziej popularne formy, w których używa się propolisu w warunkach domowych to nalewka i maść.
Propolis – nalewka propolisowa
Zastosowanie w chorobach układu oddechowego:
- 15-20 kropli na łyżeczkę cukru 3 razy dziennie
- 30 kropli na 200 ml ciepłej herbaty z rumianku do płukania gardła oraz popijania
- do talerza z gorącą wodą wlać 40-50 kropli nalewki, używać do inhalacji pod ręcznikiem przez 10 min.
Zastosowanie w chorobach układu pokarmowego:
- na połowę szklanki letniej wody 40 kropli nalewki. Płukać jamę ustną kilka razy dziennie przy paradontozie oraz stanach zapalnych jamy ustnej.
- na połowę szklanki wody, herbaty lub innego płynu 20-40 kropli nalewki. Pić 2-3 razy dziennie na 20-30 minut przed jedzeniem przy stanach zapalnych żołądka i jelit oraz początkowym stadium choroby wrzodowej żołądka
- na łyżeczkę miodu 20 kropli nalewki. Spożywać 3 razy dziennie na 20 minut przed jedzeniem przy wrzodach żołądka i dwunastnicy.
Zastosowanie w chorobach skóry, przy ranach i oparzeniach:
- na 100 ml przegotowanej, ciepłej wody wlać 1 ml nalewki. Używać do przemywania ran, stłuczeń, oparzeń oraz do kompresów nakładanych na chore miejsca i stłuczenia.
- przemywać rozcieńczoną 1:50 nalewką palce nóg przy grzybicy międzypalcowej
- na rany żylakowe przykładać kompresy nasączone nalewką rozcieńczoną 1:50